תרפיה באמנות בחינוך

אפשרות נוספת לקבלת תמיכה רגשית במסגרת בית הספר היא באמצעות ניצול השעות הפרטניות שנוספו בשנים האחרונות ברפורמה בחינוך, "אופק חדש". אם נמצאת מטפלת רגשית, בשעות הפרטניות שלה, היא יכולה לטפל בילדים וזאת רק אם ניתנה הסכמת ההורים לכך.

אביא כאן דוגמה על תחום שאני עושה במסגרת בית הספר שבו אני עובדת. ידוע לי כי הדרך שבה אני עובדת אינה נפוצה בבתי הספר ועל כן אני רוצה להרחיב את היריעה. כמורה לאמנות בעברי וכמטפלת באמנות ב15 השנים האחרונות, אני משלבת את שני התחומים.

בבית הספר שבו אני עובדת, אני נפגשת עם כיתות א' וב', בכל פעם חצי כיתה, במשך שעה לימודית- פעם בשבוע. במפגש אנחנו עובדים באמנות ומדברים על נושאים רגשיים. למעשה זו הנחיית קבוצה של תלמידים באמצעים של תרפיה באמנות. הילדים לומדים להרחיב את אוצר המילים הרגשי שלהם, לומדים לבטא את עצמם באופן רגשי, לומדים להכיר בשונות של כל אחד ואחת ובחוזקות של עצמו ולא להתבייש בהיבטים האחרים שלו. הילד מקבל חיזוק משאר ילדי הקבוצה כשהוא מגלה שיש ילדים נוספים המרגישים כמוהו. כוחה של הקבוצה האינטימית בכך שהיא יכולה לתמוך אחד בשני ולגלות פנים רבות לכל התנהגות ולקבל את השונות והייחודיות של כל ילד. הילדים אוהבים להגיע למפגשים משום שזה המפגש/שיעור היחידי שנוגע ומתייחס לרגשותיהם ומחשבותיהם ולחוויותיהם למעשה שמדבר אותם, שבו הם יכולים לבטא את עצמם בלי ביקורתיות ובלי שיפוטיות.

הנושאים שאני בוחרת לעבוד איתם נובעים מתוך השיחות שלנו בקבוצה. למשל באחת הקבוצות עלה נושא של שינה. הילדים החלו לשתף שהם הולכים לישון מאוד מאוחר, מתקשים לקום בבוקר ומתהלכים עייפים במשך כל היום. כשהעמקנו בשיחה עלו פחדים של הילדים מחלומות מפחידים ועד חלומות "מסויטים" כדברי הילדים ומחשש ללכת לישון כדי להימנע מהפחד המלווה לשינה. הילדים שיתפו את פחדם, שמעו שלא רק הם פוחדים, שיתפו בחלומות שלהם שלעיתים חוזרים על עצמם, מכאן עלה הצורך לגעת בבעיה שהילדים הציפו, ולהציע להם עזרה.

החלטתי לעשות עם הילדים לוכד חלומות. הסברתי להם על ההיסטוריה של לוכד החלומות. הרבה ילדים שיתפו שכבר יש להם בבית. הם מאוד התלהבו מהרעיון שיש משהו שיכול לעזור להם לישון בשלווה. תכננתי לוכד חלומות קצת שונה מהמקובל שניתן למצוא בחנויות. בחרתי לעבוד בקרטון מתוך בלוק הציור שיש לכל ילד בתקייה האישית שלו. הילדים ציירו 2 עיגולים. על האחד ציירו וקשטו ועל העיגול השני הדביקו את החוטים. צרפנו בהדבקה את שני החלקים. כפי שמופיע בתמונות. בגב לוכד החלומות צרפנו חלק נוסף של כיס שיצרנו על ידי הוספה של 2 עיגולים נוספים. הילדים כתבו פתקים ובקשות שאותם הכניסו לתוך הכיס. הבקשות נגעו לנושא שינה ללא סיוטים, לשינה רצופה ונעימה, חלומות נעימים, לשינה איכותית כך שיקומו ערניים ומרוכזים ללימודים. הכיס נועד לאפשר להכניס פתקים נוספים בעתיד בהתאם לצורכים הרגשיים החדשים של הילדים.

בנוסף לעבודת האמנות דיברנו בכיתה מהי שינה איכותית, כמה שעות ילד בגילם צריך לישון כדי שיוכל לתפקד טוב בבית הספר (על פי מחקרים) ובסוף עשינו ניסוי. ביקשתי מהילדים ללכת לישון שעה אחת מוקדם יותר ממה שהם רגילים. כלומר ילד שרגיל ללכת לישון בשעה 22.00 שינסה להיכנס למיטה בשעה 21.00 ועדיף שכולם ילכו לישון בשעה 20.00. ולדווח בכיתה האם תוספת השינה של שעה השפיעה על ערנותם ביום למחרת.

הילדים שעשו את הניסוי דיווחו על קימה קלה יותר בבוקר ועל ערנות ואנרגיה טובה יותר למחרת.

ואתם שואלים בוודאי ומה עם לוכד החלומות, הילדים שאלו אותי האם זה עוזר. לשאלות כאלה אני עונה בדרך כלל שאם אני רוצה שזה יעזור, זה עוזר. מי שצריך עזרה ורוצה להאמין זה עוזר.

כאשר הילדים לקחו את לוכד החלומות הביתה בסיום העבודה, הם היו גאים בעבודתם היפה ובשבועות הבאים בכל מפגש, שאלתי את הילדים איך השינה שלהם? רוב הילדים דיווחו על שינה רגועה יותר וערנות טובה יותר שהקלה על תפקודם בבית הספר.

רעיונות נוספים לעבודה עם הילדים יופיעו במאמרים הבאים.

#תרפיהבאמנות #טיפולרגשי

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square